Ben Bir Dahiyim Ama Henüz İlk Filmimi Çekmedim

Bu kitabı yazma fikri 2000’lerin başında düştü aklıma. Ama maalesef film, belgesel gibi işler nedeniyle bir türlü dikkatimi toplayıp bitiremedim, oysa ilk röportajımı Önder Çakar’la yıllar önce yapmıştım. 2016’da sırasıyla Atalay Taşdiken, Ahmet Haluk Ünal, Reis Çelik, Handan İpekçi, Hüseyin Karabey, Derviş Zaim, Yüksel Aksu, Serdar Akar, Ümit Ünal ile görüştüm. Şu sıralar Almanya’da yaşamak zorunda olan Mustafa Altıoklar ve Kıbrıs’ta yaşayan Orhan Eskiköy’le ise uzun bir WhatsApp görüşmesi yaptım. Kitabı tamamlamak üzere Küçükkuyu’ya gittim. O sıralar Uğur Yücel Ayvalık’ta dizi çekiyordu, bir ara gider konuşurum derken dizi yayından kalktı; Uğur da zaten yüz yüze söyleşi yerine mail üzerinden haberleşmeyi tercih etti; bunun üzerine sorularımı anahtar kelimeler göndererek sordum, o da cevapladı. Yazı Tura da böyle yazıldı. Gemide ve Laleli’de Bir Azize’yi, filmlerin yapımcısı Sevilay Demirci ile yine uzun WhatsApp görüşmesiyle tamamlayabildim. Yazdıklarımı görüştüğüm arkadaşlarıma gönderdim, olası eksiklik ve yanlışlıkları düzeltmelerini istedim.
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ı da kitaba dahil etmek istiyordum, o nedenle filmin yapımcısı Ezel Akay’la konuştum, Ahmet Uluçay’la yapılmış neredeyse bütün röportajları okudum.
Kitabın girişinde de anlattığım gibi Leoparın Kuyruğu’na kalkışmamdaki tetikleyici rolü olan El Mariachi’nin yapım sürecinin anlatıldığı Robert Rodriguez’in günlüklerinin bir özetini kitabın başına koydum.
Elbette, başka arkadaşların da hikayelerini anlatmak istedim, burada adlarını vermeyeyim; ama ya bana hiç dönüş yapmadılar, ya özür dileyerek katılmak istemediler ya da zaman ayıramadılar; sağ olsunlar.

indirimli almak için tıklayın

Yorumunuz